O WYDARZENIU
W programie m.in. parada historyczna, koncert plenerowy, widowiska multimedialne oraz strefy tematyczne. Dołącz do wspólnego świętowania!

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?
Piknik Tysiąclecia | 27 kwietnia 2025, godz. 14:00–19:00, Wybrzeże Kościuszkowskie, okolice Centrum Nauki Kopernik
Impreza plenerowa z trzema strefami tematycznymi:
- Strefa Średniowiecza – pokazy walk rycerskich, husarii i musztry XVII-wiecznej, obozowisko historyczne, warsztaty rzemiosł dawnych, animacje i zabawy edukacyjne dla dzieci, jarmark tematyczny oraz kuchnia historyczna.
- Strefa Nowoczesności – nowoczesna oferta rekreacyjna i sportowa: strefy wspinaczkowe, strzelnica ASG, tor przeszkód, prezentacje motoryzacyjne i rowerowe, dmuchane place zabaw, zajęcia z samoobrony i atrakcje rodzinne.
- Strefa Przyszłości – innowacje i technologie jutra: symulatory lotów, sztuczna inteligencja, hologramy, robotyka, kuchnia molekularna, lody na ciekłym azocie, jazda segwayem, treningi z żyroskopem i gry interaktywne.
Parada historyczna | 18:00, Most Świętokrzyski
Przed paradą Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski.
Koncert Tysiąclecia | 20:00, Błonia PGE Narodowego
Finał wydarzenia – 90-minutowy koncert realizowany we współpracy z Telewizją Polską. Wystąpią czołowi artyści polskiej sceny muzycznej – szczegóły w zakładce KONCERT.
Zwieńczeniem będzie 10-minutowy multimedialny pokaz historii Polski z udziałem tysiąca dronów.
Dodatkowe atrakcje
STREFA SPORTOWA
To przestrzeń dla wszystkich, którzy lubią ruch, rywalizację i dobrą zabawę. Będzie można rozegrać mecz koszykówki ze znajomymi, spróbować swoich sił w sportach siłowych w specjalnej strefie wolnych ciężarów, a także skorzystać z porad profesjonalnych trenerów.
Nie zabraknie też widowiskowych pokazów – w tym parkour oraz spektakularnego wyścigu na 21-metrowej linie z udziałem czołowych zawodników Ninja z całej Polski.
BIEG PRZEZ EPOKI
Tematyczny tor przeszkód inspirowany trzema epokami – od przeszłości, przez teraźniejszość, aż po przyszłość.
W części średniowiecznej czekają wyzwania siłowe i zręcznościowe: wspinaczka po drabinie sznurowej, przenoszenie worka mąki i przejście po równoważni.
W strefie współczesnej można wziąć udział w biegu z przeszkodami: belki, piramida i monk.
Z kolei w strefie przyszłości można spróbować swoich sił w labiryncie laserowym i strzelaniu z laserowych pistoletów.
ŚCIANKA AI
Interaktywna, immersyjna strefa o długości 30 metrów, zaprojektowana jako interaktywna strefa fotograficzna w przestrzeni publicznej.
Projekt w angażujący sposób prezentuje najważniejsze momenty z historii Polski, łącząc elementy sztuki, edukacji, historii i rozrywki.
WIEDŹMIN
Obozowisko wiedźminów to miejsce, gdzie łowcy potworów odpoczywają, trenują i szykują się do kolejnych zleceń.
W tej strefie możesz spotkać samych wiedźminów, wziąć udział w krótkich misjach fabularnych i przeżyć przygodę w klimacie sagi. Każda aktywność została zaprojektowana tak, by wciągać i budować atmosferę. Zanurz się na chwilę w świat wiedźmińskich legend!
LEGENDY POLSKIE
Rozbudowana, immersyjna strefa, która łączy baśniowy świat rodzimych legend z mroczną atmosferą wiedźmińskiego uniwersum.
W jej przestrzeni czekają m.in. karczma, obóz treningowy wiedźminów, alchemiczne laboratorium, strefa wróżb, pokazy walk, warsztaty, potwory i bardowie.
WIOSKA RYBACKA
Strefa inspirowana nadwiślańskimi osadami z czasów staropolskich – to nie tylko scenografia, ale tętniąca życiem przestrzeń.
Można tu spotkać rybaka z siecią, wziąć udział w tematycznych aktywnościach i poczuć klimat dawnych wiosek nad Wisłą. Animatorzy wcielają się w mieszkańców osady, opowiadają anegdoty, prowadzą gry i wciągają odwiedzających w pełne humoru i wiedzy interakcje.
To rodzinne, edukacyjne doświadczenie w duchu historii i folku.
POKAZY HISTORYCZNE
Strefa, która przenosi do świata dawnych rzemiosł i smaków! W programie m.in. kuchnia historyczna z degustacją tradycyjnych potraw, młynopiekarnia z pokazem wypieku chleba, warsztaty tkackie i kaletnicze, a także stoisko, przy którym można przymierzyć dawne uzbrojenie.
HOBBY HORSE
Zabawa, która łączy ruch, wyobraźnię i mnóstwo śmiechu – nie tylko dla najmłodszych! Hobby horse to materiałowa głowa konia zamocowana na drewnianym kijku, która pozwala symulować jazdę w stylu rycerskim. Można galopować, pokonywać przeszkody i tworzyć własne układy choreograficzne. Na uczestników czekają wyścigi na specjalnie przygotowanej trasie oraz tor przeszkód stylizowany na średniowieczną arenę.
BRACTWO
Pełna atrakcji strefa, która przeniesie uczestników w realia dawnych wieków. W programie m.in. budowa historycznego obozowiska i warsztaty: ceramika, kowalstwo, wyroby skórzane, pisanie gęsim piórem, pieczenie podpłomyków, garncarstwo, wytapianie szkła i tradycyjne herbaty.
Nie zabraknie też widowisk: czekają pokazy husarii, turniej szablistów i renesansowe tańce.
POKAZ MODY
27 kwietnia w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz mody z okazji Tysiąclecia Korony Polskiej. Wydarzenie zabierze widzów w unikalną podróż przez wieki polskiej mody w wyjątkowej atmosferze historycznego dziedzictwa!
W pierwszej części zobaczymy wiernie odwzorowane stylizacje z epok: średniowiecza, renesansu, czasów staropolskich i dwudziestolecia międzywojennego. Modele nie tylko zaprezentują stroje, ale i sposób poruszania się charakterystyczny dla każdej z epok – pokaz zamieni się w żywą lekcję historii.
W drugiej części wydarzenia scena zostanie oddana młodym polskim projektantom. Współpracując z ekspertami z Sustainable Fashion Institute, opracowali oni kolekcje łączące innowacyjne podejście do formy, technologii oraz ekologii z sylwetkami współczesnymi i przyszłościowymi, stworzonymi z myślą o zrównoważonej modzie. Wśród projektantów znajdą się: Justyna Kościółek, Pola Rogala, Natalia Stanik, Melisa Kołatek, Kacper Skowroński oraz Paulina Chiczewska.
Pokaz będzie można zobaczyć 4 razy o godzinach: 14:30, 15:30, 16:30 oraz 17:30.
Cezary aka CZART zabierze publiczność w wyjątkową, przestrzenną podróż w czasie. DJ set, balansujący na granicy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, to połączenie pulsującej muzyki elektronicznej z hipnotyzującymi wizualizacjami generowanymi na żywo przez sztuczną inteligencję.
Za warstwę wizualną odpowiadają Kuba i Paweł, którzy w czasie rzeczywistym tworzą prompty do AI, nadając rytmom CZARTA unikalną, audiowizualną oprawę. To nie jest zwykły DJ set. To spojrzenie w przyszłość przez pryzmat wspomnień i dźwięków teraźniejszości.
Wystawa sprzętu wojskowego – obecność Sił Zbrojnych RP
Polskie wojsko zaprezentuje nowoczesny i historyczny sprzęt, który można będzie obejrzeć z bliska, dotknąć, a w niektórych przypadkach – nawet wejść do środka. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in.:
1. KTO z ZSSW 30
Kołowy transporter opancerzony z nowoczesną wieżą ZSSW-30, uzbrojoną w armatę 30 mm i wyrzutnie ppk Spike, zaprojektowany z myślą o mobilności i ogniowej sile wsparcia piechoty.
2. 155 mm SH K9
Samobieżna haubica koreańskiej produkcji o kalibrze 155 mm, zdolna do rażenia celów na dystansie ponad 40 km, wykorzystywana we współpracy z polskim systemem kierowania ogniem.
3. SPZR Poprad
Zestaw przeciwlotniczy na podwoziu kołowym z czterema pociskami rakietowymi Grom/Piorun, zaprojektowany do osłony wojsk przed niskolecącymi celami powietrznymi.
4. PDR Żmija
Lekki pojazd rozpoznawczy dla wojsk specjalnych i rozpoznawczych, charakteryzujący się wysoką mobilnością, modułową konstrukcją i możliwością szybkiego transportu.
5. czołg K2 GF
Wersja południowokoreańskiego czołgu podstawowego K2 Black Panther, przystosowywana do wymagań Wojska Polskiego i oferująca zaawansowaną elektronikę, automatyczny system ładowania oraz aktywną ochronę.
6. czołg M1A1 Abrams
Legendarny amerykański czołg podstawowy, znany z niezawodności, pancerza kompozytowego i armaty 120 mm – Polska nabyła wersję zmodernizowaną dostosowaną do warunków europejskich.
7. czołg Leopard 2PL
Zmodernizowana wersja niemieckiego czołgu Leopard 2A4 dostosowana do polskich wymagań, z nową optoelektroniką, lepszym pancerzem i nowoczesnym systemem kierowania ogniem.
Wystawa będzie dostępna przez cały czas trwania pikniku, a przy każdym stanowisku obecni będą żołnierze gotowi do rozmowy, wyjaśnień i opowieści zza kulis wojskowego świata.
Przelot samolotów F-16 (ok. 14:30)